Deutsch | English

České Švýcarsko

Kvalitní ubytování a aktivní odpočinekÚvodní stránka » O regionu » Historie a legendy » O Kohlamannově loupežnické bandě


O Kohlamannově loupežnické bandě

Až po jednom nezdařeném loupežném přepadení se rozneslo, že Kohlmann leží doma s prostřelenou nohou. Zpráva pak byla potvrzena, když mu bylo nutné nohu amputovat. Kohlmann byl vzat k výslechu, kde tvrdil, že ho jako pašeráka postřelil hraničář, a protože mu ani nyní nebylo možné nic dokázat, vyvázl s nepatrným trestem. Vítězně se vrátil od soudu, zakoupil si měšťanské právo v České Kamenici - a řádění bandy bylo ještě větší než doposud.

Protože nemohl s dřevěnou nohou dobře chodit, opatřil si nyní dokonce panský kočár, který pak byl loupežníky používán i na odvážení lupu. Celé město se ho bálo a síť špehů mu označovala domy, které by bylo možno nejlépe a nejsnáze vyloupit. Tak se stalo, že Kohlmann se dozvěděl i o bohatství jistého Ignáce Fiedlera, starého mládence, který bydlel na samotě zcela sám ve svém domku. V noci z 11. na 12. června 1839 vnikl ještě s několika kumpány do jeho příbytku, svázali jej a mučili, aby z něj vymámili, kde má uloženy peníze. Když ale Fiedler zarytě mlčel, vhodili ho svázaného do sklepa a začali nakládat všechny cenné věci. Při tomto počínání je ale přistihl jistý Antonín Heide z Kerhartic, jenž rychle doběhl do vesnice, vzbudil lidi a společnými silami se podařilo loupežnickou tlupu přemoci. Kohlmann byl doveden do České Kamenice a zde zavřen do městské šatlavy. Z ní se mu sice ještě téže noci podařilo utéci, ale brzy poté byl znovu lapen v lesích u Žandova - a tak 15. srpna 1839 byl na žebřiňáku znovu dopraven do České Kamenice. Zde byl odveden na zámecký dvůr, kam proudilo takové množství lidí, že tu byla hlava na hlavě, a to se sem zdaleka všichni nevešli. Českokamenický biřic Gakert mu tady na lavici vyplatil poctivých dvacet ran holí a následujícího dne byl Kohlmann dodán litoměřickému soudu - a tam prý měl brzy zemřít. O této postavě se mezi lidem mnoho vyprávělo. Mezi jiným také to, že ten, kdo chtěl být přijat do loupežnické bandy, musel na zkoušku ukrást ptáka, který visel v kleci před oknem ve štítě kamenické radnice.

Pozoruhodná byla i náhoda, že na silnici, kde došlo k zajetí loupežnického vůdce, se skoro každým rokem stalo nějaké neštěstí. Lidová moudrost si takové příhody vysvětlovala jako akt pomsty mrtvého loupežníka.

Zdroj: Phdr. Jarosala Beránek, okresní archív v Děčíně

« Zpět


Doporučit stránku známému:Rezervační centrum

+420 412 554 286

info@ceskosaske-svycarsko.cz

Provozní doba:
Duben - říjen / 09:00 - 18:00
Listopad - březen / 09:00 - 17:00


E-mailový zpravodaj

Zadejte svůj e-mail a dostávejte zdarma novinky informačního střediska Pravčická brána.


Praktický průvodce zdarma

Informace o průvodci


Partneři

Správa Národního parku České Švýcarsko

Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti | Vytisknout stránku | Přidat k oblíbeným

Copyright © 2006 České Švýcarsko - turistické informace, s.r.o. / +420 412 554 286 / info@ceskosaske-svycarsko.cz
Created by SYMBIO