Deutsch | English

České Švýcarsko

Kvalitní ubytování a aktivní odpočinekÚvodní stránka » O regionu » Historie a legendy » O nešťastném Abrahamovi


O Nešťastném Abrahamovi

V šluknovské Pražské uličce slavil Tobiáš Zosel dne 19. února 1735 nákladnou svatbu. Stoly se prohýbaly jídlem a pitím, a protože šťastní a veselí lidé rádi něco dají, objevilo se vedle svatebních hostí i mnoho chudáků, aby dostali něco z toho nadbytku dne. Žádný z nich také neodešel s prázdnou, jen dva mládenci, kteří pochlázeli z Chřibské a potloukali se často šluknovským okolím, byli příkře odmítnuti, protože všichni měli za to, že by mohli pracovat a nemuseli se živit žebrotou. Uražení a nadávající chlapci šli tedy dál, veselí svatebčané si po chvilce na ně ani nevzpomněli a zábava zvonila v plném proudu.

Před třetí hodinou odpolední však zaznělo nedaleko volání, že hoří - a vskutku - hořel právě ten dům, v němž se slavila svatba. Jásot se změnil ve zděšení, všichni pomáhali hasit, ale nebylo to takřka nic platné, neboť vyhořel nejen tento dům, nýbrž i devět jiných.
Na místě neštěstí byli v krátkosti zatčeni oni dva mládenci z Chřibské a vzápětí předáni spravedlnosti. V procesu pak byli ze svého zlého činu usvědčeni - a podle tehdejšího práva potrestáni hranicí. Dříve ale, než byl nad nimi rozsudek vykonán, obvinili další tří osoby ze spoluúčasti. Dva z nich dokázali jednoznačně a nezvratně své alibi, podezření však zůstalo na třetím, sklářském mistrovi a šluknovském měšťanu, Abrahamu Klingerovi, který chlapcům často poskytoval přístřeší a byl od nich nazýván důvěrně "otec Abraham".

Mladíci totiž již při zatýkání u ohně prohlásili, že prý jim Abraham Klinger poradil, aby Tobiáši Zoselovi posadili červeného kohouta na střechu, když je tak hrubě odbyl. Obviněný popíral jakékoliv společenství s nimi, jakmile však byl jimi v soudní síni osloven - "náš drahý otče Abrahame" zatvrdili se všichni na něj a ať dělal a mluvil co chtěl, neuvěřil mu nikdo - a shledali jej vinným. Byl odsouzen k trestu smrti provazem a spálení jeho mrtvoly na hranici. Brzy po vynesení rozsudku byl tento také vbrzku na šibeniční louce u Šluknova vykonán.

Obyvatelé Šluknova obstoupili v protáhlém obdélníku popraviště, odsouzený nejistým krokem vstoupil na lešení a ještě v posledním okamžiku, kdy již měl oprátku na krku, zvolal: "Jsem nevinen, na tom žiji a na tom umí..,"nedopověděl, protože kat v tu chvíli zasáhl a Abraham Klinger byl mrtev. Zda mluvil pravdu, či zemřel se lží na rtech, to se již nikdo nedověděl, jeho smrt však usmířila hněv lidí a velmi mnozí byli ochotni věřit v jeho bezúhonnost.

Tato poprava také byla poslední, která tu byla vykonána, jelikož při velikém požáru v roce 1745 shořela i šibenice. Za zmínku stojí ještě neobvyklá příhoda, jež se stala při Klingerově zatčení. Stalo se tak ve večerních hodinách, kdy jmenovaný byl na návštěvě v sousedním Seifertově domě - a tam ještě s několika přáteli popíjeli v družné zábavě.

Když při jednom z přípitků nalili skláři do jeho překrásné sklenice, tu se tato roztříštila s pronikavým cinkotem na tisíc kusů. Klinger zbledl, roztřásl se jako osika a v tom okamžení již stály na prahu úřední osoby, které si ho odvedly.

Zdroj: Phdr. Jarosala Beránek, okresní archív v Děčíně

« Zpět


Doporučit stránku známému:Rezervační centrum

+420 412 554 286

info@ceskosaske-svycarsko.cz

Provozní doba:
Duben - říjen / 09:00 - 18:00
Listopad - březen / 09:00 - 17:00


E-mailový zpravodaj

Zadejte svůj e-mail a dostávejte zdarma novinky informačního střediska Pravčická brána.


Praktický průvodce zdarma

Informace o průvodci


Partneři

Správa Národního parku České Švýcarsko

Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti | Vytisknout stránku | Přidat k oblíbeným

Copyright © 2006 České Švýcarsko - turistické informace, s.r.o. / +420 412 554 286 / info@ceskosaske-svycarsko.cz
Created by SYMBIO