Deutsch | English

České Švýcarsko

Kvalitní ubytování a aktivní odpočinekÚvodní stránka » O regionu » Historie a legendy » O pokladu na Vlčici


O pokladu na Vlčici

Skoro každý kopec, každá hora severního výběžku našeho okresu má svůj poklad, který sem ukryli buď loupeživí rytíři, bázliví lidé, nebo strašliví kouzelníci - a všechny nyní střeží sám satan, či jeho služebníci. Jen správná kouzelná formulka, nebo nevinná lidská duše mohou mít úspěch při jejich vyzvednutí.

Poklady se však většinou nechají nalézt jen o půlnoci, zřídkakdy za jasného denního svitu. Výjimku činí pouze Květná neděle, kdy během pašijí vystupují z hlubin země a nechají se velmi lehce sebrat.

Jedním z vrchů, kde odpočívá po mnohá léta obrovský zlatý a stříbrný poklad, je Vlčice, 512 m vysoká, jižně od Šluknova. Celý kraj o něm velmi dobře věděl - stejně jako dva bratři z Kunratic, jež denně učil malinký, šedý mužíček své obsáhlé a dlouhé průpovídky, které byly schopny otevřít brány země.

Jednoho roku se již cítili dosti vzděláni v kouzelnickém řemesle - a rozhodli se, že tentokrát poklad z blízké hory určitě vyzvednou. Jelikož nepatřili k nejstatečnějším, počkali si právě na Květnovou neděli, kdy všechny z pokladů zemských hlubin vystoupí za bílého dne ze svých skrýší a ten den vyrazili do lesa. Pomalu vystupovali po strmém svahu a jak se tak blížili k temeni, nemohli si náhle vzpomenout na žádné kouzelnické zaříkávadlo.

U velikého balvanu nahoře již viděli kovanou truhlici vzácné řemeslnické práce, chtivě přidali do kroku, ale v tom zapraskalo v korunách stromů, obloha zčernala tak, že nebylo vidět na krok - jen blesky, doprovázeno burácejícím rachotem hromu, ozařovaly chvílemi lesní království. Smrtelný strach zachvátil oba bratry a jeden z nich se obrátil k druhému: "To je k nevydržení - musíme se honem obrátit zpět, protože jsme zapomněli své formulky a bez nich tady zahyneme."

K tomu ho ale nemusel příliš pobízet, oba se otočili a ve světle příšerných zášlehů blesků pelášili opět dolů. Čím více se blížili k patě kopce, tím se bouře víc a více uklidňovala. Když vyběhli ven z lesa, bylo všude ticho, jen poklidný vánek rozháněl zbytky mraků po obloze. Bratři si oddechli a ani nepomysleli na poklad, který tam nahoře znovu zmizel v hlubinách země. Chudí jako předtím se vraceli domů, ale od učení se čarodějnictví a hledání pokladů upustili navždy.

Ten na Vlčici - a ještě mnohé jiné - čekají tedy dál buď na úspěšnější čarodějnické učně, nebo na naprosto poctivé a bezúhonné lidi, kteří by je mohli získat.

Zdroj: Phdr. Jarosala Beránek, okresní archív v Děčíně

« Zpět


Doporučit stránku známému:Rezervační centrum

+420 412 554 286

info@ceskosaske-svycarsko.cz

Provozní doba:
Duben - říjen / 09:00 - 18:00
Listopad - březen / 09:00 - 17:00


E-mailový zpravodaj

Zadejte svůj e-mail a dostávejte zdarma novinky informačního střediska Pravčická brána.


Praktický průvodce zdarma

Informace o průvodci


Partneři

Správa Národního parku České Švýcarsko

Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti | Vytisknout stránku | Přidat k oblíbeným

Copyright © 2006 České Švýcarsko - turistické informace, s.r.o. / +420 412 554 286 / info@ceskosaske-svycarsko.cz
Created by SYMBIO