Deutsch | English

České Švýcarsko

Kvalitní ubytování a aktivní odpočinekÚvodní stránka » O regionu » Historie a legendy » O růžové panence


O růžové panence

Kolem roku 1560 prý stál v rohu mikulášovického hřbitova velký bezový keř a za ním hrobka, která náležela rodině Schubertově. Poslední rakev, která byla dovnitř uložena, obsahovala tělíčko asi desetiletého děvčátka. Stalo se tak zřejmě před mnoha lety, neboť o hrobku se nikdo nestaral - ba dalo se dokonce velmi snadno vejít neuzamčenými dveřmi. A právě v těchto místech si nesmírně ráda hrávala hrobníkova dceruška, již stinný a vlhkem vonící kout takřka magicky přitahoval.

Jedné neděle zde nebyla sama, nýbrž hemžilo se to tu ještě devíti jinými kamarádkami, jímž radost a životní temperament zářily z očí - a navzdory tomuto ponurému místu - smích kypěl a perlil se za vysokou zdí. Jak si tak dívky hrály, stála najednou v jejich kruhu cizí, krásná holčina v bílých šatech a s věncem temných růží na zlatých lokýnkách. Rázem byla jejich. Zabrány do hry ani nezpozorovaly, že z potemnělého nebe již pomrkávaly jednotlivě hvězdy. Takřka za úplné tmy zanechaly dovádění a nerady se loučily s novou přítelkyní, která smutně sňala svůj růžový věneček a poslala dívce, jež jí byla při hře nejblíže. Poté neznámá zmizela, jen podivný stesk v ostatních tu po ní zbyl.

Druhý den ráno pak dítě podarované věnečkem náhle onemocnělo a do třech dnů zemřelo, marné byly všechny pokusy bylinářky a lékaře o záchranu. Následující neděli se na hřbitově sešlo již jen devět holčiček. Netrvalo však dlouho a k všeobecné radosti stála v jejich kruhu opět ona cizí dívenka. A také nyní již bylo nebe zlaté hvězdami, když se kamarádky počaly loučit. Cizí, krásná dívka znovu položila svůj růžový věneček na hlavu jedné z nich a byla pryč. Jakmile se šťastná podarovaná vrátila domů, polekali se rodiče ve zlé předtuše - a ne nadarmo, jelikož následujícího dne dcerka onemocněla a do třech dní byla mrtvá.

Rodiče zbylých dívek hlídali své děti jak jen mohli, ale ať dělali co dělali, neohlídali se. V neděli stačil jediný nestřežený okamžik, dcery zmizely a jedna z nich se vždy vrátila s věnečkem růží na dětské hlavičce. Tak zemřelo devět kamarádek a ležely na hřbitově vedle sebe v jedné řadě. Tu uprostřed týdne hrobník vykopal desátý malý hrob a vedle něj velký.

Jeho malá Eliška, jíž nade vše miloval, přišla k němu a překvapeně se zeptala, pro koho vykopal hroby když přece nikdo v Mikulášovicích neumřel. Hrobník, který byl přesvědčen, že i jeho miláček musí odejít za svými kamarádkami, smutně odpověděl: "Pro mě a pro tebe." "Ale já jsem přece zdráva," řekla mu na to nechápavě dcerka, "a ty také ještě dlouho neumřeš, tatínku!"

Co spolu stáli, snesl se soumrak na kamenné náhrobky, siluety stromků zčernaly a známé hvězdy se mrazivě roztřpytily na obloze.
Když již s otcem opouštěli hřbitov, otočila se malá Lízinka zpět a zvolala - "dobrou noc!" A ze známého rohu, kde stála hrobka, odpověděl tichounký hlásek: "Dobrou noc, spi dobře, však se brzy uvidíme!" Hrobníkova dceruška v něm s naprostou určitostí poznala růžovou dívku.

Ještě téže noci pak onemocněla a po třech dnech skonala. Otec celou dobu její nemoci seděl v nohách postele, opřen o okraj. Když ho třetího dne chtěla žena odvést, bez hlesu klesl vedle svého milovaného děcka a život z něj vyprchal. Matka potom ještě po mnoho let starostlivou rukou ošetřovala hroby svých milých a o dívce s růžovým věnečkem od těch dob již nikdo nic neslyšel.

Zdroj: Phdr. Jarosala Beránek, okresní archív v Děčíně

« Zpět


Doporučit stránku známému:Rezervační centrum

+420 412 554 286

info@ceskosaske-svycarsko.cz

Provozní doba:
Duben - říjen / 09:00 - 18:00
Listopad - březen / 09:00 - 17:00


E-mailový zpravodaj

Zadejte svůj e-mail a dostávejte zdarma novinky informačního střediska Pravčická brána.


Praktický průvodce zdarma

Informace o průvodci


Partneři

Správa Národního parku České Švýcarsko

Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti | Vytisknout stránku | Přidat k oblíbeným

Copyright © 2006 České Švýcarsko - turistické informace, s.r.o. / +420 412 554 286 / info@ceskosaske-svycarsko.cz
Created by SYMBIO