Deutsch | English

České Švýcarsko

Kvalitní ubytování a aktivní odpočinekÚvodní stránka » O regionu » Historie a legendy » Poslední Vartenberk


Poslední Vartenberk

Znám jeden krásný zámek
nedaleko Jičína
a vtom zámku jest ovčáček,
má překrásného syna.
A vtom zámku jedna panna,
ta ovčáčka milovala,
psala jemu v tajnosti
psaní plná milosti.

Stroupežnický tu použil prastaré lidové písně ze Sobotecka, jejíž děj se zrodil ze skutečné události. V květnu roku 1600 zemřel jeden z nejmocnějších mužů Českého království Zikmund Smiřický, který nechal za svého života uvěznit svou starší dceru Alžbětu na hradě Kumburku - údajně proto, že prožila milostný románek s poddaným člověkem. Po otcově smrti převzal vládu nad rodovými državami Alžbětin bratr Albrecht Jan, ale i ten ponechal sestru ve vězení. Uplynulo dlouhých deset let a Albrecht Jan zemřel. Z mocného rodu zbyly jen dvě sestry Alžběta a mladší Saloména, manželka Jindřicha Slavaty, které byly schopné spravovat rodinné jmění. Saloména ale s propuštěním uvězněné Alžběty nikterak nepospíchala a ihned se se svým manželem ujala správy celého majetku.

Tu se jako z pohádky před Kumburkem objevil rytíř, který nabídl vězeňkyni osvobození - a nebyl jím nikdo jiný než příslušník kdysi mocného severočeského rodu Ota Jindřich z Vartenberka. Alžběta souhlasila, a proto se jedné noci před Kumburkem objevila vartenberská zbrojná družina, nenadálým útokem se zmocnila hradu a Ota Jindřich si odtud odvezl Alžbětu, s níž se ihned oženil. Slavatovy peníze ale dělaly na zle zadluženém dvoře krále Bedřicha Falckého pravé divy. Král Otu Jindřicha uvěznil a jeho ženě nařídil, aby majetek neprodleně vrátila sestře. - Novomanželé totiž obsadili jednu z velmi důležitých držav pánů ze Smiřic, Jičín. Zde se tedy na počátku roku 1620 objevila královská komise i s Jindřichem Slavatou, která měla Jičín převzít z Alžbětiných rukou. Ta byla po dlouholetém věznění psychicky labilní, proto situaci nezvládla a po několika rozčilujících výstupech seběhla s hořící pochodní do zámeckého sklepení, kde bylo i skladiště střelného prachu. V okamžení se městem rozlehl výbuch, jenž rozmetal část panského sídla - a kde našla smrt nejen Alžběta, ale i většina členů komise.

Po těchto tragických událostech v Jičíně se Otovi Jindřichovi podařilo z vězení uprchnout a až do Bílé hory se zdržoval v Sasku. To mu také umožnilo vrátit se, avšak z obrovité kořisti bělohorských vítězů na něj nepřipadlo mnoho, nepomohlo ani rychlé přestoupení na katolickou víru, ba ani sňatkem více majetku nenabyl - a to se po nevěstě tentokrát poohlédl až do Bavorska, do rodiny pánů z Helmdorfu. Malý severočeský stateček Markvartice nemohl pochopitelně stačit nárokům muže, který nemohl zapomenout, že jeho rod patřil donedávna k nejpřednějším v zemi - a dle toho také žil. A Markvartice, jediné, které z obrovitého rodového majetku získal, se mu staly osudnými, neboť Ota Jindřich se stále nejvybíravěji snažil řešit svou neutěšenou finanční situaci na úkor poddaných. K tomu se přidružila jeho nesnášenlivá povaha a mnoha dokumenty doložená krutost, což vše dohromady vyvolalo vzpouru, v jejímž víru zahynul dne 29. října 1625 Ota Jindřich i se svou manželkou Markétou Alžbětou.

Ota Jindřich nebyl však tak úplně posledním Vartenberkem, jak mnohdy tradují staré spisy, neboť v Sasku jej ještě o několik let přežil jeho bratr Jan Jiří - a vypráví se, že i on zahynul velice svérázně - při jedné hostině prý naráz vypil ohromný pohár vína na opětné slavné vyzdvižení české koruny a skonal. Děčínští Vartenberkové měli velmi dobrodružnou povahu a jak vidíme, i konec tohoto rodu byl ve shodě s bouřlivou dobou jejich skutečné vlády. Co však je na tomto příběhu nejdůležitější, je skutečnost, že lidové písně, pověsti i pohádky měly své velmi konkrétní, realistcké pozadí. Ti skuteční rytíři z masa a krve však byli daleko měně dokonalí než ti, kteří nám pak natrvalo ožili v geniálním pohádkovém přetvoření našich lidových vypravěčů.

Zdroj: Phdr. Jarosala Beránek, okresní archív v Děčíně

« Zpět


Doporučit stránku známému:Rezervační centrum

+420 412 554 286

info@ceskosaske-svycarsko.cz

Provozní doba:
Duben - říjen / 09:00 - 18:00
Listopad - březen / 09:00 - 17:00


E-mailový zpravodaj

Zadejte svůj e-mail a dostávejte zdarma novinky informačního střediska Pravčická brána.


Praktický průvodce zdarma

Informace o průvodci


Partneři

Správa Národního parku České Švýcarsko

Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti | Vytisknout stránku | Přidat k oblíbeným

Copyright © 2006 České Švýcarsko - turistické informace, s.r.o. / +420 412 554 286 / info@ceskosaske-svycarsko.cz
Created by SYMBIO