Deutsch | English

České Švýcarsko

Kvalitní ubytování a aktivní odpočinekÚvodní stránka » O regionu » Historie a legendy » Pověst o smírčím kříži


Pověst o smírčím kříži "Verona" u Růžové

V minulém století žila jistá obchodnice Veronika Bergertová, která pocházela z Mikulášovic. Jezdila po kraji a obchodovala s vázankami, kravatami a podobným zbožím. Jednou, když se svým krámem v Teplicích přebývala, potkala svou známou, která také z Mikulášovic pocházela. Tak se k ní ihned připojila a pomáhala jí jako nosička. Neměla však čisté svědomí, potají číhala na vhodnou příležitost, aby nebohou kramářku zamordovala a zmocnila se tak její živnosti.

září 1836 šly společně z Růžové, kde předešlou noc přespaly, směrem na Kamenickou stráň. Kramářka byla toho dne velmi unavena. Celou noc totiž dováděly s pohraničníky, k tomu bylo ještě velké teplo a tak se stalo, když vstoupili do lesa, sklátila ji únava a nemohla dál pokračovat. Sedla si do stínu mladých smrčků a vzápětí usnula.

Její průvodkyně však neměla toho dne klidu. Večer před tím se obě zamilovaly do jednoho pohraničníka, on však Veroniku si oblíbil. Zášť Veroniny společnice se tím ještě více zvýšila. Bylo pět hodin odpoledne a ona pro svůj zrůdný čin se rozhodla. Nejprve chtěla použít kamenů, potom, ale přistoupila k nedalekému čtvrtsáhu (hromada dřeva) a tam hledala, až našla pořádný kus kořene. Vražedkyně uchopila kořen a praštila spící do hlavy. A když ani poté nenašla uklidnění, píchla ji několikrát svým nožem za uši. Potom si v klidu sedla vedle své mrtvé společnice a dala se do řeči se ženami, které tudy šly na hrabanku. Neměla strach ani z nedaleko pracujících Seidelbauerových lidí. Po chvíli vzala koš se zbožím a vypravila se přes Kamenickou Stráň a Dolský mlýn do Jetřichovic. Tam se již cítila v bezpečí a tak začala chodit od domu k domu se svým krámem. Dlouho se ale netěšila ze svého nového živobytí, byla zadržena pohraniční stráží, protože neměla u sebe doklady.

Mezi tím již byla nalezena mrtvola, a tak když přišli pohraničníci z Kamenické stráně a slyšeli o zločinu, ihned se obrátili a spěchali do Jetřichovic, kde již našli vražedkyni v jistých rukách.Vražedkyně byla převezena do Litoměřického kriminálu a tam v létě 1837 popravena. Nutno podotknout, že ani oběť nebyla žádný svatoušek. Byla prý zastánkyní "volných mravů". Přesto hned po její smrti přijel její milý z Turnova, poklekl na místo jejího skonu, zlíbal je a nechtěl opustit. Potom šel na hřbitov, lehl si na její hrob a nechal za ni číst 6 zádušních mší. Při vybírání v kostele dal sám 1 tolar. Lidem se zdálo, že se choval pomateně. Nakonec se chytil jiné ženy, se kterou potom žil.

Volně podle textu Eduarda Bienerta, který udává tyto prameny:

Heller, Chronik von Rosendorf pag. 77/78
Paudler: Der neue Kammweg, 1904, str. 230
MNEC, 47 roč. (1924), str. 8-9
MNEC, 16 roč., str. 289
Aus heimatlichen Bergen, II. Roč. (1933), str 40

« Zpět


Doporučit stránku známému:Rezervační centrum

+420 412 554 286

info@ceskosaske-svycarsko.cz

Provozní doba:
Duben - říjen / 09:00 - 18:00
Listopad - březen / 09:00 - 17:00


E-mailový zpravodaj

Zadejte svůj e-mail a dostávejte zdarma novinky informačního střediska Pravčická brána.


Praktický průvodce zdarma

Informace o průvodci


Partneři

Správa Národního parku České Švýcarsko

Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti | Vytisknout stránku | Přidat k oblíbeným

Copyright © 2006 České Švýcarsko - turistické informace, s.r.o. / +420 412 554 286 / info@ceskosaske-svycarsko.cz
Created by SYMBIO